زمان جاری : چهارشنبه 01 بهمن 1399 - 8:19 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم♥آخرین ارسال های فروم تفریح والیبال♥
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 7
نویسنده پیام
samin2020
آفلاین


ارسال‌ها : 10
عضويت: 14 /9 /1399
چرا مواد غذایی داخل یخچال یخ می‌زند؟


شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مواد غذایی داخل یخچالتان یخ بزند و با این موضوع مواجه شده باشید. اگر چه این مسئله کمتر اتفاق می‌افتد و مشکل شایعی نیست، اما در برخی مواقع مشکلاتی را پیش خواهد آورد. یخ زدن خوراکی‌هایی مثل میوه‌ها و نوشیدنی‌ها می‌تواند کیفیت آن‌ها را کم و حتی به صفر نزدیک کند؛ پس بروز چنین مشکلی برای هیچ‌کس خوشایند نخواهد بود. به همین علت تصمیم گرفتیم این مشکل را بررسی و راهنمایی‌های لازم برای رفع آن را در این مقاله ذکر کنیم.
علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچالکار یخچال مشخص است، خنک کردن و تازه نگه‌داشتن مواد غذایی. عملکرد یخچال و فریزر از یکدیگر مجزا خواهد بود، پس اگر هر یک از آن‌ها قرار باشد کار دیگری را بر عهده بگیرد باید به یقین برسید که مشکلی وجود دارد. یخچال و فریزر هر دو برای حفظ کیفیت و سلامت خوراکی‌ها طراحی‌شده‌اند. در حالی که یخچال خنک‌سازی و فریزر وظیفه منجمد کردن مواد غذایی را بر عهده دارد؛ بنابراین اگر حس کردید که مواد غذایی داخل یخچال در حال انجماد هستند، ممکن است علت یک یا چند مورد از موارد زیر باشد.
فضای ذخیره‌سازیاز ابتدایی‌ترین مواردی که ممکن است منجر به انجماد خوراکی در یخچال شود، فضای نامناسب چیدمان مواد غذایی درون یخچال یا پر بودن بیش از حد آن خواهد بود. زمانی که یک ماده غذایی جلوی منافذ و دریچه‌های هوا را بگیرد، دما به صورت مناسب و یکسان در همه جای یخچال پخش نخواهد شد. در این مواقع ممکن است در بخشی از دستگاه سرما گیر بیفتد و باعث یخ زدن محتویات درون یخچال شود. حتی در مواردی که یخچال به اندازه کافی پر نیست هم ممکن است هوای سرد، باعث شود خوراکی موجود در قفسه‌های پایین منجمد شوند.
مشکل در تنظیمات دماتوجه داشته باشید که دمای مطلوب و مناسب یخچال بین ۳۸ تا ۴۰ درجه فارنهایت خواهد بود، بنابراین اگر احساس کردید مواد غذایی بیش از حد نیاز سرد شده اند و یا در حال انجماد هستند، به تنظیمات دما توجه داشته باشید، چرا که احتمالا باید دما را تغییر دهید. تنظیم دمای یخچال در درجه پایین یکی از مشکلات رایجی است که به خصوص هنگام تغییر فصل باعث یخ زدن مواد غذایی در یخچال می‌شود.
مشکل در واشر یخچالبسیاری از افراد تصور می‌کنند که مشکل در لاستیک دور درب یخچال باعث ورود هوای گرم به درون یخچال می‌شود، چرا که در این شرایط قطعات یخچال، بیشتر کار می‌کنند تا بتوانند این کمبود را جبران کنند. این مشکل نیز می‌تواند باعث یخ زدن مواد خوراکی درون یخچال شود.
کثیف بودن سیم‌پیچیاگر سیم‌پیچی‌ها کثیف، چرب و مملو از گرد و غبار باشند، کمپرسور باید بیشتر از حد معمول و در زمان طولانی‌تری کار کند تا دمای فریزر در حالت انجماد حفظ شود. در برخی از مدل‌ها، هم‌زمان با افزایش کارکرد کمپرسور، یخچال هم بیشتر از حد نیاز کار خواهد کرد که این موضوع باعث سرد شدن محیط درون یخچال و یخ زدن مواد غذایی می‌شود.
مشکل در ترموستاتترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور موتور، فن اواپراتور و موتور فن کندانسور هدایت می‌کند. اگر ترموستات کنترل دما به خوبی کار نکند و به عبارتی معیوب باشد، باعث می‌شود که سیستم مبرد بیش از حد لازم کار کند؛ بنابراین در نتیجه یخچال فراتر از نیاز سرد خواهد شد.
برای تشخیص عیب در ترموستات، این قطعه را از کمترین تنظیم خود به بالاترین حد بچرخانید و گوش کنید، اگر صدای کلیک کردن را شنیدید که ترموستات مشکلی ندارد، اما اگر صدا نکرد از یک مولتی متر برای تست ترموستات استفاده کنید. اگر ترموستات دچار مشکل است باید اقدام به تعویض آن کنید.
مشکل در ترمیستور
ترمیستور یخچال


ترمیستور قطعه‌ای در یخچال است که دمای هوا را کنترل کرده و درجه حرارت را به صفحه کنترل می‌فرستد. سپس برد کنترل بر اساس عملکرد ترمیستور، برق کمپرسور و فن اواپراتور را تنظیم می‌کند. اگر این قطعه دچار عیب و ایراد شود، ممکن است که فن اواپراتور یا کمپرسور بیش از حد کار کنند، در نتیجه یخچال بیش از اندازه خنک خواهد شد.
برای تشخیص عملکرد این قطعه باید از یک مولتی متر کمک بگیرید. مقاومت این قطعه هم‌زمان با دمای یخچال تغییر پیدا می‌کند. اگر ترمیستور پیوستگی نداشت و در آن تغییر ایجاد نشد، باید این قطعه را تعویض کنید.
مشکل در صفحه کنترل اصلییکی دیگر از دلایل بیش از حد خنک نشدن یخچال، مشکل در صفحه کنترل اصلی آن است؛ هرچند که این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد. قبل از اقدام به تعمیر یا تعویض به دست خود مطمئن شوید که توانایی تعمیر این قطعه را دارید تا مشکلات جدی تر را ایجاد نکنید.
https://b2n.ir/182314

سه شنبه 23 دی 1399 - 11:41
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخ
برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست رویتازه سازی پاسخ هاکلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :