زمان جاری : سه شنبه 05 تیر 1403 - 11:14 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم♥آخرین ارسال های فروم تفریح والیبال♥
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 24
نویسنده پیام
samin2020
آفلاین


ارسال‌ها : 232
عضويت: 14 /9 /1399
اقدامات لازم قبل از آزمایش اچ پی وی
 انجام روتین تست HPV زیر ۳۰ سال توصیه نمی شود و خیلی مفید نیست. اچ پی وی از طریق رابطه جنسی گسترش می یابد و در افراد جوان بسیار شایع است - اغلب، نتایج آزمایش مثبت خواهد بود. با این حال، عفونت های HPV اغلب در طی یک یا دو سال خود به خود از بین می روند.

آزمایش HPV معمولاً همزمان با آزمایش پاپ انجام می شود - آزمایشی که سلول های دهانه رحم را جمع آوری می کند تا ناهنجاری ها یا وجود سرطان را بررسی کند. تست HPV را می توان با استفاده از همان نمونه از تست پاپ یا با جمع آوری نمونه دوم از کانال دهانه رحم انجام داد.


آزمایش hpv چیست
آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود ویروس پاپیلومای انسانی را تشخیص می‌دهد، ویروسی که می‌تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی، سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم شود. گالری عکس از انواع زگیل تناسلی را مشاهده کنید.

پزشک آزمایش HPV را در موارد زیر توصیه میکند:

  • اگر تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد و سلول های سنگفرشی را نشان داده باشد.
  • زنان با سن بیشتر از ۳۰ سال
تست HPV فقط برای سلول های دهانه رحم تایید شده است. ممکن است آزمایش HPV را برای سلول های مقعد و تشخیص زگیل مقعدی هم تجویز شود.

برای برخی از افراد ممکن است غربالگری کمک کننده باشد، مانند:

  • هر فرد ۳۵ ساله یا بیشتر که HIV دارد.
  • افرادی که دارای انواع پرخطر HPV در آلت تناسلی، کیسه بیضه، دهانه رحم، واژن یا فرج هستند.
  • دریافت کنندگان پیوند عضو

دلیل انجام آزمایش HPV چیست؟
تست HPV یک تست غربالگری برای سرطان دهانه رحم است، اما این آزمایش به شما نمی گوید که آیا سرطان دارید یا خیر. در عوض، با این آزمایش، وجود HPV، ویروسی که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، در بدن شما مشخص می شود. انواع خاصی از ویروس اچ پی وی پرخطر هستند - از جمله انواع ۱۶ و ۱۸ که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.


دانستن اینکه آیا یک نوع اچ پی وی دارید که شما را در معرض خطر بالای سرطان دهانه رحم قرار می دهد یا خیر؟ به این معنی است که شما و پزشکتان بهتر می توانید در مورد مراحل بعدی درمان تصمیم بگیرید. این مراحل ممکن است شامل نظارت بر پیگیری، آزمایش بیشتر یا درمان سلول های غیر طبیعی باشد.


انجام روتین تست HPV زیر ۳۰ سال توصیه نمی شود و خیلی مفید نیست. اچ پی وی از طریق رابطه جنسی گسترش می یابد و در افراد جوان بسیار شایع است - اغلب، نتایج آزمایش مثبت خواهد بود. با این حال، عفونت های HPV اغلب در طی یک یا دو سال خود به خود از بین می روند.

تغییرات دهانه رحم که منجر به سرطان می شود معمولاً چندین سال - اغلب ۱۰ سال یا بیشتر - طول می کشد تا ایجاد شود. به این دلایل، ممکن است به جای اینکه فوراً تحت درمان قرار بگیرید، یک دوره انتظار هوشیارانه را دنبال کنید.


ریسک فاکتورهای آزمایش hpv
مانند هر آزمایش غربالگری دیگری، آزمایش اچ پی وی نیز خطر نتایج مثبت یا منفی کاذب را به همراه دارد:

مثبت کاذب: نتیجه آزمایش مثبت کاذب نشان می دهد که شما دارای یک نوع پرخطر HPV هستید در حالی که واقعاً ندارید. یک نتیجه مثبت کاذب می تواند منجر به اقدامات پیگیری غیرضروری مانند کولپوسکوپی یا بیوپسی و اضطراب بی مورد از نتایج آزمایش شود.

منفی اشتباه: نتیجه آزمایش منفی کاذب به این معنی است که شما واقعاً عفونت HPV دارید، اما آزمایش نشان می دهد که شما به این ویروس آلوده نیستید. این مورد باعث تاخیر در انجام آزمایش‌ های لازم و مراقبت های درمانی می شود زیرا فرد گمان می کند که به این ویروس مبتلا نشده است.


اقدامات لازم قبل از آزمایش اچ پی وی
قبل از انجام آزمایش HPV هیچ آمادگی خاصی لازم نیست. با این حال، از آنجایی که آزمایش HPV اغلب همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود، می‌توانید این اقدامات را انجام دهید تا هر دو آزمایش تا حد امکان دقیق باشند:

به مدت دو روز قبل از انجام آزمایش از نزدیکی، دوش یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم ها، کرم ها یا ژل ها خودداری کنید.

بهتر است در دوران قاعدگی این آزمایش را انجام ندهید.


حین انجام آزمایش
آزمایش ترکیبی پاپ-HPV در مطب پزشک انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید.


با زانوهای خمیده روی میز به پشت دراز می کشید. پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند.

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می‌کند. اسپکولوم دیواره های واژن را از هم جدا می کند تا پزشک شما به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شما شود. گاهی اوقات زمانی که اسپکولوم برای اولین بار وارد می شود احساس سردی می کنید.


سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن مسطح به نام اسپاتول از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند. این کار ضرری ندارد و حتی ممکن است نمونه گیری را احساس نکنید.


بعد از آزمایش
پس از انجام آزمایش، می توانید بدون هیچ محدودیتی به فعالیت های عادی روزانه خود بپردازید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید نتایج آزمایش خود را دریافت کنید.


تفسیر جواب آزمایش hpv
نتایج آزمایش اچ پی وی مثبت یا منفی خواهد بود:

اگر تست HPV مثبت شود: نتیجه آزمایش مثبت به این معنی است که شما یک نوع اچ پی وی پرخطر دارید که با سرطان دهانه رحم مرتبط است. نتیجه مثبت بدان معنا نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید، اما این یک علامت هشدار دهنده است که سرطان دهانه رحم ممکن است در آینده ایجاد شود.

پزشک احتمالاً یک آزمایش بعدی را در یک سال توصیه می کند تا ببیند آیا عفونت از بین رفته است و علائم سرطان دهانه رحم را بررسی می کند.


اگر تست HPV منفی شود: نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که شما هیچ یک از انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شود را ندارید.


بسته به نتایج آزمایش، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را به عنوان مرحله بعدی توصیه کند:

نظارت معمولی: اگر سن شما بالاتر از ۳۰ سال است و تست HPV منفی و تست پاپ شما نیز طبیعی بوده است، از برنامه توصیه شده کلی برای تکرار هر دو آزمایش در پنج سال پیروی خواهید کرد.


کولپوسکوپی: در این روش پیگیری، که در صورت غیرطبیعی بودن تست پاپ توصیه می‌شود، پزشک از یک لنز بزرگ‌نمای مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی دقیق‌تر دهانه رحم استفاده می‌کند.

بیوپسی: در این روش، که معمولا همزمان با کولپوسکوپی انجام می شود، پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم (بیوپسی) را برای بررسی دقیق تر زیر میکروسکوپ قرار می دهد.


حذف سلول های غیر طبیعی دهانه رحم: برای جلوگیری از تبدیل سلول‌های غیرطبیعی به سلول‌های سرطانی، پزشک ممکن است روشی را برای برداشتن نواحی دارای بافت سلول‌های غیرطبیعی پیشنهاد کند.


مراجعه به متخصص: اگر نتایج تست پاپ یا HPV غیرطبیعی باشد، احتمالاً پزشک شما را برای معاینه کولپوسکوپی به متخصص زنان ارجاع می دهد.

اگر نتایج آزمایش نشان دهد که شما ممکن است سرطان داشته باشید، ممکن است برای درمان به یک دکتر متخصص در درمان سرطان های دستگاه تناسلی زنان (متخصص انکولوژیک زنان) ارجاع داده شوید.


[sub][size=47px]پرتو کلینیک - درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر
[/size][/sub]ونک لیزر
کلینیک پایتخت
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403 - 11:53
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخ
برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست رویتازه سازی پاسخ هاکلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :